ACTA

Deutsch Tut mir Leid, aber diesmal wird es nur auf polnisch sein. Mein Mann hat einen Artikel über ACTA geschrieben, aber er hat ihn nicht auf Deutsch übersetzt. Wenn er es macht wird er bestimmt hier erscheinen :)

Polski Trochę o ACTA. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu niemal wszędzie widać elementy buntu przeciw tej umowie. Ponieważ wiem, że dla wielu nie do końca może być jasne na czym to tak naprawdę polega chciałam napisać artykuł na ten temat. Później jednak poprosiłam o to mojego męża, gdyż wpadłam na pomysł, że całkiem fajnie by było, gdyby raz na jakiś czas napisał kilka słów na jakiś poważniejszy temat :) A, że uważam, że mój mąż całkiem fajnie pisze, więc szkoda, żeby wyszedł z prawy :)


Dlaczego ludzie protestują przeciwko ACTA?

Na początek, dla informacji, ACTA (skrót od Anti-Counterfeiting Trade Agreement => Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi ) - to porozumienie podpisane 31.października 2011 r. przez następujące państwa: Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Japonia, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur i Korea Południowa. Przy początkowych negocjacjach byli obecni również przedstawiciele Unii Europejskiej i Meksyku - jednakże nie zdecydowali się podpisać, dając sobie możliwość rozważenia propozycji do 31. marca 2013 r.

Sama idea porozumienia jest szczytna - walka z podróbkami produktów, lecz jej możliwe komplikacje - trudne do oszacowania. Z treści ACTA wynika, że: "pirackie towary chronione prawem autorskim oznaczają towary będące kopiami stworzonymi bez zgody posiadacza praw lub osoby przez niego należycie upoważnionej w kraju wytworzenia i które są wytworzone bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotu, którego skopiowanie stanowiłoby naruszenie prawa autorskiego lub prawa pokrewnego zgodnie z prawem kraju, w którym wykorzystano procedury określone w rozdziale II (Ramy prawne dla dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej)

Brzmi jak bełkot prawników prawda? Niestety ten bełkot może wprowadzić dosyć duże zmiany w życiu codziennym prostego człowieka - szczególnie jak się popatrzy na jego ewentualne konsekwencje. Przykładowo - właścicielem patentu na kwas acetylosalicylowy, który jest sprzedawany pod nazwą handlową "Aspiryna" jest niemiecka firma Bayer. W Polsce istnieje lek o podobnym działaniu - Polopiryna. Gdy ACTA wejdzie w życie - Polopiryna może zniknąć z polskich aptek - gdyż: "jest podróbką znanej marki". Podobnie może się stać w każdej gałęzi przemysłu - i "dzięki" temu - pozbędziemy się z Polski wyrobów rodzimych producentów - gdyż nie będzie ich stać na wykupienie "licencji" na produkowane przez siebie towary.

Produkcja jednak - to nie jedyny aspekt tego porozumienia - tyczy się ono również niematerialnej własności intelektualnej, czyli mówiąc prosto - muzyki, filmów czy oprogramowania. Daje przy tym cholernie duże uprawnienia organom kontrolującym, które mogą interweniować nawet, gdy jest tylko PODEJRZENIE naruszenia własności intelektualnej. Czyli jeśli jakiś organ podejrzewa, że możecie mieć coś co narusza "własność intelektualną" - to ma prawo zatrzymać Was, wasz sprzęt i inne rzeczy potrzebne do "rozwoju śledztwa" - nawet bez nakazu sądowego! Gdzie tu domniemanie niewinności? Teraz to nie oni będą musieli udowodnić, że jesteście winni - tylko Wy, że jesteście niewinni. Wyobraźcie sobie taką sytuację - zabieracie sobie na wakacje laptopa - na którego zrzuciliście MP3 z legalnie zakupionej płyty (która aktualnie leży sobie w domu). Stoicie na lotnisku z biletami w ręku, laptop na "tacy" do prześwietlenia - i nagle ktoś sobie przypomina: "Hola, hola - my mamy ACTA - trzeba skontrolować, czy ktoś nie ma skradzionej własności intelektualnej" - i robią przegląd Waszego laptopa. Co tam znajdują - oczywiście Wasze MP3, które są wg nich nielegalne! Jak się teraz wytłumaczyć, że MIELIŚCIE prawo zrobić sobie kopię zapasową? I jak się cała sprawa potoczy dalej? Puszczą Was, czy może zarekwirują laptopa "do kontroli" - lub Was łącznie z tym laptopem - a mieliby do tego prawo - i co ciekawsze, nawet jakby się okazało, że to Wy mieliście rację - to nikt Wam tego nie zadośćuczyni - patrząc na ROZDZIAŁ II, Sekcja 1, Artykuł 6 ACTA, Pkt 4: "Żadne postanowienie niniejszego rozdziału nie może być interpretowane w taki sposób,aby nakładało na Stronę wymóg pociągnięcia swoich urzędników do odpowiedzialności za działania podjęte w związku z wypełnianiem ich urzędowych obowiązków." Miło prawda? 

Albo głośna ostatnio sprawa pewnego Brytyjczyka, który prowadził dosyć znany serwis. Cytując:
"Winą studenta z Wielkiej Brytanii jest to, że założył i prowadził stronę internetową TVShack.
Serwis ten nie udostępniał pirackich filmów czy muzyki, nie oferował pornografii, nie wykradał numerów kart kredytowych.  Na stronie studenta użytkownicy umieszczali linki do innych stron, na których można było obejrzeć lub ściągnąć programy telewizyjne z kanałów z całego świata."

Czyli można mieć sobie serwis, ale trzeba kontrolować wszystkich co tam siedzą? No to gratuluję np. Google, czy Facebook-owi. Tam ludzie wklejają linki milionami dziennie - wszystkich nas też zamkną - bo temu chłopakowi grozi 10 lat więzienia (w Polsce za zabójstwo jest od 8. wzwyż)?

Patrząc na to wszystko nie wiem po jaką cholerę Polska podpisywała to porozumienie?  Wg ministrów: "Polska ma już ustawy dotyczące ochrony praw własności intelektualnej i wprowadzenie ACTA niczego nie zmieni". Zadam więc pytanie - które zadało przede mną tysiące ludzi - jak niczego nie zmieni - to po co podpisywać???

Drugą rzeczą jest wypowiedź ministra Boniego (jeśli źle odmieniłem nazwisko - przepraszam):
"Na antenie RMF FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewniał, że Polska nie może się wycofać z podpisania ACTA i podkreślał, że porozumienie podpisały już „wszystkie kraje europejskie”.

- Ja myślę, że jest trochę za późno. Ten proces przecież trwa tak naprawdę od 2006 r., Polska w nim uczestniczy od 2008 r. i on ma też bardzo duże pozytywne znaczenie, jeśli chodzi o walkę przeciwko podróbkom, szczególnie z państwami trzecimi, to jest także ochrona polskiego biznesu. Nie możemy tego nie podpisać – powiedział Boni."

Co ciekawsze - do czasu podpisania przez Polskę ACTA - ŻADEN kraj Unii Europejskiej jej nie podpisał - więc Polska była pierwsza. Inne kraje muszą się jeszcze zdecydować - i mają na to czas do 31. marca 2013 r. I to te państwa muszą się zgodzić bo z automatu nie można ich w to wciągnąć. W kraju w którym teraz żyję (Niemcy) - ludzie nie są pozytywnie nastawieni do tego co "Amis" (skrót od Amerikaner - amerykanie) sobie wymyślą - i nie chcą bezkrytycznie wprowadzać tego u siebie.
Rząd niemiecki zapowiedział przeglądnięcie aktu - i być może - podkreślam być może - jego podpisanie. Ale to dopiero wtedy, gdy będą mieli poparcie wśród narodu. Tutaj rząd słucha co ma do powiedzenia obywatel, bo wie, że dzięki temu obywatelowi ma prawo i obowiazek kierować całym krajem. Widać to też w innych aspektach życia. W Niemczech - kraju, bądź co bądź bogatszym od Polski - są darmowe autostrady. A każdy pomysł wprowadzenia za nie opłat ... - kończy się na ...
pomyśle, bo nikt z rządu nie chce zaryzykować! Polska za to idzie tam, gdzie USA jej każe - z mojego punktu widzenia polski rząd chce być na siłę zauważony za granicą i wciska się wszystkim w d... bez wazeliny. Tym obslizgłym akcentem kończę moją wypowiedź - i polecam zapoznanie się głębiej z tematem, np. tutaj:

http://christianengstrom.wordpress.com/2012/01/25/polish-minister-telling-lies-to-get-acta-signed/9 comments:

 1. Właściwie większość rzeczy już wiedziałam, ale bardzo fajnie było przeczytać całą wypowiedź Twojego męża. Myślę że mógłby założyć własnego bloga i od czasu do czasu coś skrobnąć, bo ma całkiem lekkie pióro ;) Fajna odskocznia od kosmetyków i ciuchów.. ale poza tym to boję się jutra. Acta mnie przeraża ..

  ReplyDelete
 2. także większość rzeczy już wiedziałam ;)

  ReplyDelete
 3. a mi już głowa puchnie od tego załego zamieszania..prawda jest taka, że im bardziej będziemy protestować, tym bardziej nasz rząd będzie robić na przekór, po to tylko, by pokazać nam kto ma władzę....smutne...

  ReplyDelete
 4. najgorsze jest to, że mogą człowieka zamknąć bez żadnych konkretnych dowodów:/ np. kupię polopirynę, ktoś mnie podkabluje i pójdę siedzieć za piractwo..niektórzy ludzie myślą, że ACTA dotyczy tylko internetu, a niestety tak nie jest..a nasz rząd, podpisuje i nie patrzy co:/

  ReplyDelete
 5. Bardzo fajnie ukochany pisze, naprawdę miło i lekko się czyta. Inna sprawa, że temat jest bardzo przykry... Najbardziej uderzyło mnie, że w Niemczech jest zupełnie inaczej, że słucha się ludu, czemu u nas tak nie jesssst?? Ok może nie będzie tak źle, pozostaje mieć nadzieję i tyle, bo nic nie zrobię!

  ReplyDelete
 6. Kiedyś oglądałam taki film o tym jak to pewien wynalazca podał do sądu koncerny samochodowe o to, ze ukradły jego patent na wycieraczki. Pamiętam, że w koncowej rozprawie jego argumentem było "czy skoro sam wiliam blake uzył słów można, prawdziwość, również" to znaczy, że uzycie tych samycb słów jest juz plagiatem? Korzystanie z czegos co istnieje i stworzenie czegos swojego nie jest kradzieza a wykorzystaniem tego co jest do własnych celów. I mysle, ze ten cały strach o "podrobki" lekow jest troche na wyrost. To nie sa podrobki leków, to nie jest asspiryna, asypiryn jak to bywa w podróbkach adidasa per addidaisa, to jest polopiryna ktora wykorzystuje zwiazek chemiczny ktory jest dobrem ogolnym a nie opatentownym. Patent jest na lek zwany aspiryna ktory ma w skladzie kwas acetylosalicylowy. gdyby bayer opatentowal sam zwiazek nikt dzisiaj nie mialby prawa go uzywac bez placenia ogormnym pieniedzy koncernowi. A z tego co wiem tak sie nie dzieje.
  Podobnie spraea ma sie z muzyka. Jesli ktos gra na gitarze i tworzy sobie swoja muzyke czy mozna od razu powiedziec, ze nie bedzie juz wolno grac muzyki bo ktos juz "opatentowal" dzwiek c? i d? No nie. To tak nie dziala. To brzmi strasznie, moze prowadzic do naduzyc ale prawda jest taka, ze na tym swiecie absolutnie wszystko moze do nich prowadzic jak ktos zakombinuje.
  Zas domniemanie niewinnosci jest podobne jak jest teraz. Jak widzisz, ze pan spod 4 kradnie Ci auto i dzwonisz na policje, ze widzialas, ze pan spod 4 ukrad Ci auto to policja nie mowi "nie mozemy przyjac pani zgloszenia bo musimy poznac wersje drugiej strony" tylko sciga pana spod 4. Tak jest od lat.

  Polecam do zapoznania się również z tym arykułem :) http://www.mmwroclaw.pl/401164/2012/1/28/prawnik-acta-to-nie-cyrograf?category=news

  ReplyDelete
 7. Nigdy tu nie byłam a szkoda bo masz bardzo ładny blog, a na ACTA się nie znam to nie będę się wypowiadać. Pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Related posts

 
MOBILE